Zaburzenia Afektywne Dwubiegunowe

Dzięki intensywnemu rozwojowi psychologii i psychiatrii przez ostatnie kilkadziesiąt lat opracowano wiele skutecznych terapii, jak i skuteczne metody diagnozowania chorób psychicznych. Istnieją jednak zaburzenia, które nadal stanową wyzwanie wręcz dla najbardziej doświadczonych lekarzy psychiatrów. Jednym z nich jest Zaburzenie Afektywne Dwubiegunowe. Choroba ta jest bardzo ciężka do zdiagnozowania – choć pierwsze objawy pojawiają się dość wcześnie – przed trzydziestym piątym rokiem życia – ichniejszym różnorodne nasilenie, a także wielorakość odmian choroby utrudnia wczesną diagnozę, która jak i we wszystkich, nie tylko psychicznych, chorobach zapewnia skuteczniejszą terapię.

Podstawowym objawem Choroby Afektywnej Dwubiegunowej są następujące po sobie, w różnym natężeniu i czasie, epizody depresyjne i maniakalne. Te pierwsze, jak sama nazwa mówi, przypominają depresję – pacjent jest wycieńczony i otępiały, nie widzi sensu w codziennych działaniach, nie potrafi poradzić sobie z najprostszymi czynnościami. Te drugie wprowadzają jednak pacjenta w stan tzw. manii, o objawach odwrotnych do depresji (na przykład. euforia).

Zasadniczo Choroba Afektywna Dwubiegunowa może być prawie że całkowicie uleczalna – na pewno potrafimy doprowadzić do sytuacji, w której nie wpływa znacząco na prywatne i zawodowe życie pacjenta. Aby jednakże osiągnąć tak wielki sukces potrzebna jest w chwili obecnej wczesne wykrycie choroby, szybka diagnoza, leczenie farmakologiczne oraz dodatkowo zaangażowanie pacjenta. Terapia będzie skuteczna jedynie wówczas, kiedy osoba dotknięta ChAD zdecyduje się na ciężką pracę z lekarzem prowadzącym leczenie.

Więcej treści: Choroba Afektywna Dwubiegunowa.