Otwieranie biura architektonicznego

Otwarcie swojego biura projektowego jest dobrym rozwiązaniem dla architekta.  Może on pracować na własny  rachunek i  tworzyć własną renomę poprzez własne nazwisko. Nie prawie każdy lubi pracować u kogoś, dlatego otwarcie biura projektowego w pewnym etapie drogi do sukcesu zawodowego jest dla architekta  najlepszym rozwiązaniem.

Podstawa pracy architekta jest bardzo dobry i szybki komputer i przede wszystkim dobre oprogramowanie.  Oprogramowanie do pracy architekta może kosztować mniej więcej 20.000 złotych,  nie jest to nieduży wydatek. By otworzyć biuro projektowe, architekt musi wydać minimum 40.000 PLN.

W chwili obecnej zdecydowana większość prac architekci wykonują w programach architektonicznych. Ze świecą można szukać architekta, który pracuje nad tzw. deską kreślarską. Oprogramowanie ułatwiło pracę architektom i przyspieszyło ich pracę.

Otwierając biuro projektowe Bytom  architekt musi zadbać  o odpowiednią reklamę.  Na początku bardzo trudno jest się rozreklamować, ponieważ młodzi architekci nie mają zbyt złożonego portfolio, a klienci poszukujący usług architektonicznych oczekują doświadczenia w projektowaniu.

Dlatego młodzi architekci powinni zaczynać od małych projektów, tworzyć swoje doświadczenie i portfolio. Dopiero gdy zbudują swoją renomę, powinni starać się o  duże, skomplikowane, niemniej jednak też dobrze płatne zlecenia.

Trzeba pamiętać, że samodzielne wykonywanie zawodu architekta bez ograniczeń w biznesie architektonicznej wiąże się z posiadaniem dyplomu „magistra inżyniera architekta”, uzyskaniem uprawnień budowlanych w biznesie architektonicznej , a ponadto bycia członkiem Izby Architektów RP.