Jedną z najbardziej ważnych dla inwestorów spośród prac wykończeniowych niezbędnych do utworzenia w każdym budowanym domu jest wykonanie gładkich ścian wewnątrz budynku. Tradycyjne tynki cementowe, dla uzyskania ładnego wyglądu wykańczane są gładzią gipsową, dzięki czemu uzyskiwany jest pożądany efekt gładkości. Gładź gipsowa zwykle nakładana i rozprowadzana jest ręcznie. Po dziś dzień, pomimo nieustająco idącej do przodu technice budowlanej, jest to najskuteczniejszy sposób wykańczania ścian.
Po nałożeniu gipsu konieczne jest jego wyszlifowanie, a następnie – w razie potrzeby – nałożenie dalszej warstwy gipsu. Sekwencję czynności powtarza się aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu, czyli gładkiej i równej powierzchni ściany. W całej tej pracy najbardziej żmudnym, pracochłonnym i zarazem czasochłonnym zajęciem jest szlifowanie ścian pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw gipsu.
Przez całe lata wykonawcy byli skazani na wykonywanie tej pracy przy użyciu spersonalizowanych rąk i papieru do szlifowania. Użytkowanie takich narzędzi pociąga za sobą konieczność poświęcenia wielu godzin dla uzyskania oczekiwanego rezultatu. Jednakże od kilkunastu lat z radą w tym zakresie przyszła technologia, w postaci szlifierki do gipsu. To użyteczne urządzenie znacznie przyspiesza prowadzenie prac, a zarazem powoduje, iż jest ona o kilka lżejsza, dokładniejsza i mniej brudząca. Szlifierka do gipsu to urządzenie mające postać obrotowego dysku, umieszczonego na wysięgniku (w znaczącej liczbie sytuacji teleskopowym, umożliwiającym regulację zasięgu szlifierki). Dzięki temu operator szlifierki posiada dostęp do najdalszych zakamarków ścian i sufitów pomieszczeń.
Szlifierka projektuje swoją pracę szybko i co najbardziej istotne solidnie. Ponadto sposobność podłączenia odkurzacza przemysłowego, powoduje iż prace można prowadzić przy minimalnej ilości powstającego pyłu.